HALLOTTA MÁR, HOGY MENNYIRE MEGHATÁROZÓ A ZÖLDTETŐ RÉTEGREND?
ISMERI A SZAKMA ÁLTAL ELFOGADOTT ZÖLDTETŐ RÉTEGRENDET?
A zöldtető rendszerek összehasonlításakor a zöldtető rétegrendjének felépítése tapasztalatilag meghatározott, visszaigazolt.
Úgy az intenzív, mint az extenzív zöldtető esetén a tető rétegrend a forgalmazóknál nem tér el egymástól, azonos felépítést mutat.
A helyes zöldtető rétegrend:
- növény vegetáció,
- ültetőközeg,
- szűrő réteg,
- drén lemez,
- elválasztó, szigetelést védő réteg.
Mi a különbség a piacon kapható szivárgó rétegek fajtái között?
Szivárgó réteg: szűrő fátyol, drén lemez, elválasztó-védő geotextilia.
Amennyiben a szűrőréteg, azaz a geotextilia nem szőtt, hanem tűnemezelt és a drénlemez polietilénből készült (újrahasznosítható) és perforált,úgy azt lehet mondani, mint a gépkocsiknál:
„Kinek a Ford kinek az Opel!”
A zöldtető rendszereket forgalmazó cégek termékeit összevetve azt látjuk, hogy ma már elenyésző a minőségi különbség a különböző gyártók drén lemezei és a geotextiliái között.
Mindegyik zöldtető márka szivárgó rendszere megfelel a vegetáció által támasztott követelményeknek és betölti funkcióját.
MINŐSÉGI SZEMPONTBÓL – a zöldtetők rétegalkotói közül –
a kivitelezés sikerében A LEGMEGHATÁROZÓBB:
AZ ÜLTETŐKÖZEG!!!
Az ültetőközegen múlik minden, ha a szivárgó réteg megfelelő, azaz elvezeti a felesleget és nem alakul ki pangó víz, úgy a továbbiakban a vegetáció minősége elsősorban az ültetőközegtől függ.
Saját példákkal élnék:
Első extenzív zöldtetőnket 1992 áprilisában adtuk át és akkor még nem ismertük a műanyag drén lemezeket.
Szivárgóként tört tetőcserepet alkalmaztunk, és ez a tető a mai napig kiválóan működik.

A Fito System Kft egyedüliként alkalmazott Magyarországon un. egyrétegű extenzív zöldtető technológiát, ahol a védő geotextilia rétegre közvetlenül került a nagy szemcséjű, jó vízelvezetésű, de egyben nyílt pórusú, vízmegtartó szubsztrát.
A Fito-Tect egyrétegű ültetőközeg önmagában betöltötte a drén szerepét is. Több ezer négyzetméteren alkalmaztuk már e kifogástalan technológiát.


TUDTA ÖN, HOGY EGY EXTENZÍV ZÖLDTETŐ TARTÓS, SZAKSZERŰ KIVITELEZÉSÉRŐL CSAK ÉVEK MÚLVA GYŐZŐDHETÜNK MEG IGAZÁBÓL?
Extenzív zöldtetők átadását a Német Zöldtető Tervezési és Építési Irányelvek (FLL) nem véletlenül köti 3 év ápoláshoz, ekkorra kell elérni a Sedumoknak a 80-90%-os borítottságot.
„Három év alatt már elválik az ocsú a búzától.”
Ez azért fontos, mert három év alatt kiderül, hogy milyen az ültetőközeg minősége, és a maximum 10cm vastag ültetőközeg mennyire ideális élettér a zöldtető rétegrendbe tett varjúháj féléknek, mennyire bírják benne a tartós szárazságot.
TILOS EXTENZÍV ZÖLDTETŐN:
Földbázisú, magas szervesanyagtartalmú talajkeveréket használni.
Sajnos öntözéssel, palántázással fel lehet úgy tuningolni egy szakszerűtlen földbázisú, magas szervesanyagtartalmú talajkeveréket is, hogy látványos Sedum borítottságot produkáljon átadáskor, aztán a következő években jön a totális pusztulás.
Íme egy elrettentő példa, amikor a kertész úgy gondolta, hogy ami szabadföldön bevált, az tetőn, extra kitettségben is működni fog:
SZAKSZERŰTLEN KERTÉSZ KOLLÉGA ÁLTAL ÉPÍTETT EXTENZÍV ZÖLDTETŐ
Látszik a közeli fotón, hogy hagyományos, „jó” kerti földet vittek fel a tetőre, amely magas humusz tartalma miatt produkált elsőre egy látványos borítottságot, majd a nyári hőségben vízmegtartó képességének hiánya miatt kipusztult.
Az elmondottak alapján kijelenthetjük, hogy a zöldtetők rétegrendjében a meghatározó, legfontosabb alkotó elem az ültetőközeg, amelytől függ a zöldtető növényborítottsága és élettartama.
HA ÖN MINŐSÉGI ZÖLDTETŐT SZERETNE, ÚGY
VÁLASSZA A TÖBB TÍZEZER NÉGYZETMÉTEREN
BIZONYÍTOTT ÜLTETŐKÖZEGEINKET!
-
-
-
-
- Intenzív zöldtetőre: FLÓRA-TECT talajkeverék
- Extenzív zöldtetőre: FITO-TECT szubsztrát
-
-
-
„Az ültetőközeg az, amitől a mi tetőnk mindig zöldebb!”
Ajánlott, a témához kapcsolódó szakcikkek: