DÜSSELDORF MERÉSZ HÚZÁSA – LAND ART TÉRNYERÉSE A VERTIKÁLIS KERTÉPÍTÉSBEN.
A városok fejlődésében egyre több lehetőséget kínál a zöld, mint építészeti elem.
Május 28.-ra tűzték ki az Ingenhoven Architects a Düsseldorfban található Kö-Bogen II ötszintes irodaház nyitásának időpontját. A projekt egyedisége, hogy homlokzatát harmincezer előnevelt, 1,5m-es gyertyánnal ültették be.
A zöld homlokzat kialakítását a „land art” művészeti irányzat, a természet elemeit, formavilágát monumentális installációkban felhasználó, a Földnek, mint az emberiség otthonának jelentőségét hangsúlyozó irányzat inspirálta. Ősszel a száraz lombozatot megtartó gyertyánok látványa a természet mulandóságára reflektál, az elmúlásra figyelmeztet. Az építésziroda azt reméli, hogy a Kö-Bogen II irodaház egy követendő példa lesz a fenntarthatóságra irányuló városfejlesztés terén.
A homlokzatok zöldítése teljesen forradalmi megoldás, szembe megy a „zöld homlokzatok atyjának”, Patrick Blanc örökzöld vertikális kert koncepciójával. Egyszerű technológiáját, ápolási költségeit tekintve – évente maximum háromszor kell megnyírni – egy követendő példa, amely biztosan követőkre talál.
A több mint 41 ezer m²-es alapterületű, trapéz alakú épület homlokzatát teljes mértékben gyertyánnal futtatták be. Ökológiai hasznát tekintve egyenértékű a mintegy 30 000db 4 éves gyertyáncserje levéltömege 80 kifejlett lombhullató fa CO2 megkötésével. A tervezőknek a projekt megvalósítása során a legnagyobb kihívást a helyi lakosság meggyőzése, kételyeik eloszlatása jelentette.
Az egyik legfontosabb tanulságként azt emelik ki, hogy a jövőben a városfejlesztésbe az eddigieknél jobban be kell vonni a helyi közösségeket is.
A giga beruházás számokban:
- A beruházás összességében kb. 500 millió
- Bruttó alapterülete kb. 41 000m2
- Földalatti parkoló: 23 000m2
- Kiskereskedelmi, vendéglátási egység: 25 000m2
- Iroda terület: 4500m2
- Zöld homlokzat teljes hossza kb.
- Környezetvédelmi elő tanúsítványa DGNB
Christoph Ingenhoven az Ingenhoven Architects tulajdonos vezető tervezője a „supergreen-építészet” (szerzői jogvédelem alatt álló építészeti koncepció) megálmodója szerint:
„A zöld építészet több, mint energiatakarékos építészet. A zöld építészet folyamatosan fejlődő, széleskörű koncepció. Egy holisztikus elkötelezettségre törekszünk. Az építkezés során meg kell kérdeznünk magunktól: Hogyan érzik az emberek magukat tereinkben? Mit tehetek, hogy az emberek jól, biztonságban érezzék magukat? Miként használhatom fel az építészetet az emberek közérzetének javítására? Csak erre gondolunk, amikor a Supergreen-építészetről beszélünk.”
Bellavics László
zöldtető szakértő