Tetőszigetelés belső hőszigetelésének védelme a párától
A klímaváltozás elleni védekezés egyik alapvető kérdése és feladata az energia-hatékonyság, amely az épületek hőszigetelésére fókuszál.
- Tudja Ön, hogy egy tetőszigetelés nélküli lakásban többnyire az eget fűtik, nem pedig a lakást?
- Mit gondol a fűtési energia hány százaléka távozik a tetőn át?
- A fűtési energia 20-30%-a távozik a tetőn át, amely kidobott pénz és egyben egy övön aluli ütés a klímavédelemnek.
Jó hír azonban, hogy a megfelelő tetőszigetelés, a födém belső hőszigetelés kialakításával ez a hőveszteség elkerülhető.
2020-tól rendeleti előírás is ösztönöz a tetőszigetelések belső hőszigetelésének kialakítására. Az új építésű családi házak „közel nulla” energiaigényű épületek lehetnek csak, úgynevezett passzívház a trend.
A tető hőszigetelésének van egy gyenge pontja, a lakásban képződő hőenergiának, párának útját kell állni a belső hőszigetelés előtt, illetve biztosítani kell a lakás szellőzési rendszerét. Ennek hiányában a felszálló pára kicsapódó nedvesség formájában jelenik meg a gipszkarton mennyezeten, belső hőszigetelésen. A belső pára kicsapódása rontja a födém hőszigetelő anyagának hőszigetelő képességét és elcsúfítja a mennyezetet.
Különösen aggasztó ez egy többszintes társasházban, ahol felső emeleti lakótárs zöldtetője van a mennyezetünk felett.
Sárga, beázásra utaló nyomok kezdenek terjeszkedni a plafonon, elszíneződik a belső hőszigetelés.
- Mi másra gondolhat az ember, mint hogy sérült a tető vízszigetelése és ázik a födém!
A valóságban legtöbb esetben kedvezőbb a helyzet, nincs beázás, de elhárítása ugyanakkora feltárással, munkálatokkal jár. A hiba okozója ilyen esetekben szinte kivétel nélkül mindig a „humánszoftver” emberi mulasztás.
A tetőszigetelés hőszigetelése azért veszi fel a párát, mert elfelejtettek párazárófóliával lezárni a belső hő útját a hőszigetelő réteg előtt.
Lásd: Ha a tetőkert alatti lakás plafonján beázás nyoma látszik c. cikkünket.
Bellavics László
zöldtető szakértő